Článek Rozhovor Soutěž

MAX COOPER A BRUCE BRUBAKER ZAHÁJÍ FESTIVAL SPECTACULARE

Festival Spectaculare 2021 zahájí v pátek 8. října unikátní vystoupení dvojice Max Cooper a Bruce Brubaker s projektem Glassforms, Jako support se představí naděj naší domáci hudební scény, mladičký producent badfocus.

Projekt a album Glassforms britského elektronického vizionáře Maxe Coopera a amerického inovativního pianisty Bruce Brubakera dává nový obsah a strukturu dílu Philipa Glasse. 

Glassforms iniciovalo vydavatelství InFiné, jež oslovilo Brubakera, světově uznávaného interpreta Glassových děl. Ten vzápětí přizval zvukového mága Coopera, velkého Glassova fanouška.

Místo pouhého přepracování či rozšíření skladeb tradičními prostředky dvojice zásadně přetvořila Glassův repertoár. Cooper vyvinul se softwarovým vývojářem Alexanderem Randonem nástroj pro přebírání živých dat z klavíru a jejich transformaci do nových, ale úzce souvisejících forem pohánějící syntezátory na pódiu. Každá z Glassových skladeb se stává vlastním elektronickým „nástrojem“, na který Brubaker hraje vedle původní skladby a současně s ní. Zatímco Brubaker ovládá na klavír a syntezátory, Cooper moduluje a doplňuje, někdy přidává vlastní melodie a vytváří tak hybridní varianty. 

Neustále zápasím s mnoha vrstvami generativního zvuku, každá hudební skladba je konstruována jako živý elektronický organismus, který putuje zvukovými světy pod mým vedením, ale nikdy není zcela pod mou kontrolou. Výsledkem je, že každá skladba a každé představení zní pokaždé jinak a Bruce na nové formy reaguje expresivně a restrukturalizovaně, “ říká o Glassforms sám Cooper.

Spolupráce dua vyvrcholila vydáním alba Glassforms v červnu loňského roku a toto jejich společné vystoupení doprovází i speciální abstraktní projekce. 

Teprve 20 letý producent, skladatel a multiinstrumentalista Prokop Korb aka badfocus představuje ve své tvorbě zvukově bohatý, intimní zážitek a snahu neustále rozšiřovat svůj vlastní hudební jazyk. I přes mladý věk ztělesňuje opravdového tvůrčího ducha, hladového po nových zvukových spektrech, beatech a melodiích. Na kontě má několik EPs a také loňské debutové album wallflower. Badfocus využívá pestrou žánrovou paletu od elektroniky, hip-hopu, indie po klasickou hudbu, přesto si uchovává originální zvuk a křehkost. Na festivalu Spectaculare představí svojí více vážnohudební a komornější tvář.

https://maxcooper.net/glassforms

https://bruce-brubaker.bandcamp.com/album/glassforms

https://badfocus.bandcamp.com/

Rozhovor

8.10.2021 14:00

V pátek v 14:00 si bude ve vysílání Radia 1 povídat s Brucem Brubakerem.

Soutěž

V pátek 8.10. můžete soutěžit o dva vstupy na dnešní koncert Maxe Coopera a Bruce Brubakera.

 

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama