Nová interaktivní expozici v DEPO2015.Víte, jaký je největší objev lidstva? Přeci písmo! Svět znaků, symbolů a šifer ožije v nové interaktivní světelné expozici z dílny DEPO2015 BLIK x BLIK Lovci znaků.
Výstava Nejkrásnějších českých knih roku 2021 představuje výsledky 57. ročníku soutěže, kterou každoročně pořádá Ministerstvo kultury ČR a Památník národního písemnictví. Soubor nominovaných a vítězných knih, jež ocenila mezinárodní odborná porota, doplňuje výběr studentské komise. Kurátorky a autorky grafické koncepce Tereza Hejmová a Adéla Svobodová nechávají návštěvníky procházet krajinou knih, se kterými se mohou osobně seznámit, prozkoumat jejich technické provedení, výtvarnou i grafickou podobu. Autorem architektonické koncepce je Daniel Pošta.
Malíř, designér, grafik, hudebník a zakladatel Mikulovského výtvarného sympozia Libor Lípa (* 12. 9. 1963, Valtice) představí v galerijním prostoru u kavárny svou sérii nejnovějších velkoformátových maleb polévkových mís, které vznikly přímo pro GASK. Tato malířská kolekce bude doplněna o další doprovodné náměty, které souhrnně autor vetknul do názvu výstavy “Obyčejné věci“.
Umělecký výraz obou autorů spojuje křehkost, přesnost a specifické přesahování. Z odlišných pozic svých výrazových prostředků vyslovují obsahy niterné vyhrocenosti i únikové romantické imaginace, ustavují živý prostor jakéhosi permanentního křížení s řadou individuálních zastavení.
Kdy a proč se člověk stává sběratelem a co všechno lze označit za sbírku? Jaký vztah mají artefakty sbírky k plynoucímu času a osobní paměti? Zrcadlí povaha a výběr materiálu osobnost a zájmy sběratele? Jak se mění status odpadu, pokud se stane předmětem sběratelského zájmu nebo součástí tvůrčího procesu? K těmto a mnoha dalším otázkám provokuje instalace výtvarníka, grafika, fotografa a sběratele Roberta V. Nováka.
Nová stálá expozice Rozečtený svět představuje v deseti tematicky zaměřených výstavách sbírku Muzea literatury. Expozice nesleduje žádnou konkrétní vyprávěcí linii, zachycuje vybraná umělecká zprostředkování individuální i společenské zkušenosti v literatuře 19. a 20. století. Klade si otázku, co je literatura ve své rozmanitosti a jaké jsou možnosti její vizualizace.
Výstava Funny Games představuje dílo moldavského malíře, bytostného figuralisty Alexandra Tineie.
Výstava Šárky Trčkové Tajnosti představí křehké a bezprostřední akvarely, drobné malby i rozměrné grafiky této umělkyně, které vypovídají o její posedlosti prací, živelném vztahu k barvě a mistrném ovládnutí širokého spektra výtvarných technik
V Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře se 6. listopadu otevře pro veřejnost výstava sester-dvojčat Květy a Jitky Válových s názvem Cesta předurčena osudem, která představí životní dílo těchto dvou výrazných osobností u příležitosti stého výročí jejich narození. Klíčovou součástí expozice budou ukázky z pozůstalosti obou sester, která byla v roce 2021 darována do sbírek galerie.
Autobiografický animovaný snímek Tmání, který k zobrazení autentických zážitků využívá virtuální realitu.
Otevírací doba: St až Ne 14.00-18.00 Museum Montanelli otevře v listopadu výstavu pod názvem "MYTHOS?". Poprvé představí výhradně díla z vlastní sbírky a to jak současné, tak klasické umění a umělce, jejichž díla jsou inspirována nejrůznějšími mýty. Jejich obrazy, objekty a artefakty mají v expozici připomenout, jak důležitou roli v našem životě mýty, víra a její symboly hrají.
Neboj, neboj! je interaktivní výstava o strachu a o tom, proč se ho nebát. Víte dost o svém strachu? Výstava Neboj, neboj! provází malé i dospělé návštěvníky galerie strachem nejen jako obecným pojmem, ale i jako jejich osobní emocí. Nahlédněte na fenomén strachu z různých úhlů pohledu, hravě a kreativně, tentokrát za přítomnosti kurátora Fuczika a samotných umělců Lukáše Urbánka a Milady Rezkové.
Výstava se bude zabývat místem chorvatského sochaře Ivana Meštroviće v kontextu sochař-ství střední Evropy na počátku 20. století. České země, ale především Praha, poutaly mezinárodní kulturní pozornost již od 90. let 19. století, například vzrůstajícím množstvím veřejných sochařských zakázek, stejně jako internacionálním a otevřeným kulturním prostředím. Zcela zásadní vliv na toto prostředí měl francouzský sochař Auguste Rodin. V zemích střední Evropy se po přelomu století objevila silná generace sochařů, kteří se s Rodinovým vlivem vypořádávali osobitým a inspirativním způsobem. Výstavní projekt si klade rovněž za cíl obnovit zájem o sochařské médium a otevřít národnostní otázky bývalé Jugoslávie ve vazbě na střední Evropu. Sochařské dílo Ivana Meštroviće, vznikající a umístěné nejen napříč Evropou, slouží jako případová studie umělecké praxe, kterou nedefinuje pouze lokální zakotvení, ale i přeshraniční témata, společenská poptávka a klima. Sledujeme minulá a současná centra, minulé a současné impulzy a determinanty. Výstava bude pojata jako mapa Evropy, v rámci níž Meštrović vystavoval a tvořil (Praha, Vídeň, Paříž, Cannes, Londýn, Ženeva, Bern, Řím, Benátky, Záhřeb, Bělehrad, Split, Cavtat, Dubrovník, Knin, Bukurešť, Krakov, Varšava). Kromě Evropy pracoval Meštrović i ve Spojených státech amerických (v New Yorku, Buffalu, Detroitu, Rochesteru, Chicagu, St. Louis, Bostonu a Clevelandu). U jednotlivých děl jsou většinou kromě datace uvedena právě i místa vzniku. Výstava si neklade za cíl sledovat u vystavených exponátů pouze kritérium umělecké kvality, ale bude se snažit přiblížit také praktické otázky fungování umělecké scény.
Cílem výstavního projektu Bolest těch druhých je zamýšlet se nad schopností umění vypovídat o válce, ale především nad naší (ne)schopností vztahovat se prostřednictvím umění k hrůzám války a k bolesti lidí, které zasáhla.
Voda je tekutá, nerespektuje hranice, přelévá se, vsakuje se, představuje děsivou hloubku, ale i konejšivé splývání na klidné hladině. Vodou se můžeme inspirovat, a také pocítit sílu jejího proudění ve vlastním těle nebo se učit přijímat i dávat v rytmu vln. Název výstavy Lucie Scerankové – Heart Seas –, v níž se voda stává metaforou prožitku mateřství, životní energie, pěny dní, očistnou koupelí, ale i zrcadlem žité zkušenosti, je převzat z knihy britské antropoložky Veronicy Strang, která popisuje vnitřní moře, které protéká srdcem a udržuje jeho příliv a odliv. Kurátorkou výstavy je Hana Buddeus a navštívit ji můžete do 11. února 2023.
Jak nejlépe uvést výstavu? Přece slovy jednoho z autorů! A právě takto o výstavě Face to Face mluví Filip Čapka: Před mnoha měsíci mi poprvé napsal na můj Instagram Jirka Macht2, jestli nechci vystavovat na „Už je nejhůř II“, že prý je to výstava proti těm zm.dům. Chci, bude mi ctí. Pak jsme se potkali na Hluboké, šli na Ruskou avantgardu do galerie na zámku a začali si tykat. A pak bylo „Už je nejhůř II“ v G90 a v Rock Café, kde jsem po dlouhé době zase stál na jevišti, ale poprvé jako malíř. A kde Jirka řekl, že jsem pro něj český Basquiat. Klepala se mi kolena. A pak jsem byl já na jeho výstavě a on na mojí, kde řekl: „Co kdybychom spolu vystavovali v Rock Café? Face To Face. Ksichty.“ Tak jsme tady. Maluju něco přes dva roky a už po druhé vystavuji v Rock Café na Národní. A navíc s Machtem2. Pecka. Díky Georgino!
Asijské krajiny jsou v podání Patrika Hábla především krajinami lidské duše. Většina obrazů vznikala inspirací z cest po Číně a Japonsku. Dlouhodobě jej zajímá i práce s obrazem v prostoru, intervence ve stálých sbírkách umění i spolupráce se současnou architekturou. Má za sebou přes osmdesát samostatných výstav doma i v zahraničí. V roce 2015 byl vybrán odbornou komisí na Bienále v Pekingu a představil své práce v japonském Kyotu. Jeho tvorba byla oceněna Waldesovou cenou, cenou Europol a Grafikou roku.
Lotyšská umělkyně Laimdota Malle představuje v prostoru Pragovka Gallery Rear svou lyrickou instalaci OOZE. Ta vykresluje jedinečný, senzitivní pohled na svět, na pomíjivost a křehkost všech lidí a věcí na straně jedné a na vzpomínky a sny, které zanechávají, na straně druhé. Instalace vypráví příběhy několika postav z lesa. Návštěvníci se setkají s malou holčičkou Ooze, ale i s vlky, liškami, dospělými a dalšími dětmi.
Skupinová výstava vyprávějící imaginární příběh o naší ne/přítomnosti ve třech dějstvích nazvaná Echo of the Depth in Space pod kurátorským vedením Anny König Vlk našla své místo v prostorech Pragovka Gallery Pop-Up a Entry. Představuje tvorbu celkem osmi českých i zahraničních umělkyň a umělců (Anna Bochkova, Robert Buček, Łukasz Horbów, Julie Hrnčířová, Thomas Jacques, Anna König Vlk, Jan Valik, Jonas Vansteenkiste).
The White Room představuje malířku a rezidentku Pragovky Veroniku Landu. Její malířský jazyk má východisko v redukčních postupech streetartové scény a komiksové narace. Jednoduchý kresebný syntax se v díle umělkyně mění na bohatě strukturované experimentální pole forem sledující závažná osobní a společenská témata. Na výstavě Zblízka, jejímž kurátorem je Petr Vaňous, uvidí návštěvníci výběr prací z poslední doby, které reflektují život jako neustálou, neočekávanou a nemilosrdnou transformaci.
Nová výstava v rámci cyklu Praha zítra? popisuje příčiny, proč má hlavní město České republiky v otázce bydlení k ideálnímu stavu ještě dost daleko. Současně však také ukazuje cesty, které vedou k tomu, aby se nabídka kvalitního a dostupného bydlení pro současné i budoucí obyvatele Prahy významným způsobem zlepšila.
Břetislav Malý je umělec výrazně analytického založení, jehož malířská zkoumání jsou vedena snahou pochopit, co je vlastně malířství, jaké principy a pravidla dělají obraz obrazem a jaké jsou jeho možnosti a limity ve vztahu k našemu vnímání. Zvýznamňování základních elementů malby a jejich primárních funkcí mu otevírá nové možnosti konstruování obrazu, v němž se začínají hroutit ustálené kategorie – obraz najednou získává vlastnosti objektu, a někdy dokonce i architektury nebo kresby, aniž by ovšem ztrácel charakter obrazu.
Trafo Gallery připravila samostatnou výstavu slovenské autorky žijící ve Vídni, Silvie Krivošíkové (*1976), jejíž obrazy v sobě nesou zvláštní, magickou podmanivost. Vyvazují se z linearity neúprosného času, a i ty nejbanálnější okamžiky všedního dne povyšují na menší nebo větší zázraky. Název výstavy Die Kraft pak odkazuje na sílu, energii, na pud k jednání a přežití, který modeluje cestu vlastního směřování. Zázemím této „síly“ je schopnost, odhodlání a vůle jednat.
Výstava Plevel vychází z prvků konstruovaného chaosu Matěje Pokorného, asociativního totemismu Matouše Hrbka a reakčních objektů Matěje Lišky. Tyto zažité a volně vegetující formy budou vyplety z jejich původních stanovišť, aby jako nové společenství nalezly živiny a vláhu ve společném prostoru galerie. Kurátor Aleš Zapletal
Kostky LEGO® už dávno nepatří jen do dětského pokoje. Co všechno se dá z této legendární stavebnice postavit se můžete přijít podívat do DEPO2015. Výstava bude rozdělená na tři části. První vás vezme do světa Harryho Pottera, kde mimo jiné najdete obří stavbu školy čar a kouzel v Bradavicích, která je největší stavbou z kostek LEGO® na světě, postavená jedním jediným člověkem. Spotřebováno na ní bylo asi milión kostiček a její stavba trvala skoro 2 roky. Druhá část výstavy bude věnovaná architektuře a stavitelské dílně pro starší děti, které se zde formou hry naučí rozpoznávat různé architektonické slohy. Na menší děti a na všechny, co si rádi hrají, čeká v poslední části výstavy herna s duplo bludišti a bazény. Vodu v nich ale nečekejte, o zábavu se postará hromada kostek LEGO®, ze kterých si můžete postavit vše, co vás jen napadne.
Chvalský zámek zve na výstavu Divadla bratří Formanů a jejich přátel – Imaginárium. Hravá poetická instalace výtvarníků sdružených kolem osobnosti Matěje Formana nás zavádí do fantazijního světa zašlých časů tajuplného světa cirkusů, kočovných umělců a poutí. Hybohledy, loutky, hry a hejblátka, to vše vyzývá ke hře malých i velkých návštěvníků. Otevřeno denně 9,00 – 18,00.
Akryly, oleje a pastely. Zachycení a odrážení reality do podoby viditelné autorkou. Leckdy z jasně se zdajících témat může vyjít až abstraktní pojetí. Autorka si takto může pohrávat s divákem a jeho hranicemi vnímání, co pro někoho může být jasné a zřetelné u dalšího naprostá sci-fi. Pod názvem výstavy tak můžeme volně asociovat náš vnitřní svět spolu s autorčiným bez jakéhokoliv stresu či výkřiků do tmy. Krásné na Petřiných dílech je, že se nemusíme stydět, se nechat jejími obrazy polapit.
Nový prostor pro výstavu a učení se, který otevírá téma chyby, stereotypů a strachu.
Barevné sochařské dílo A. Koláčkové bylo na nádvoří nainstalováno v souvislosti s mezinárodním sochařským festivalem Sculpture Line již v roce 2020 a zůstává na Novoměstské radnici umístěno dlouhodobě. Socha je zhotovena z vysokopálené šamotové hlíny, jde o lavičku v podobě stylizované ženy, které se můžete uvelebit v náručí s knížkou, nebo usednout tváří v tvář blízké osobě v důvěrném hovoru.
Komorní výstava představuje stěžejní Bílkovy práce, inspirované Březinovými básněmi a prózou. Díla ze sbírky Galerie hlavního města Prahy doplňují zápůjčky z Muzea Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou a z významné sbírky soukromého pražského sběratele.
Stálá expozice abstraktního umění otevřeno: úterý až pátek 14:00 - 19:00, sobota 11:00 - 16:00 hod.
19:30 Ukrajinská anabáze. Strašidelná.
20:00 Divadlo ztišené natolik, že se stává hudbou. Hudba ztlumená tak, že se stává škvírou v čase.
Navštivte novou stálou expozici Národní galerie Praha a přeneste se do Československa mezi lety 1956–1989. Na pozadí modernity, charakterizované přechodem k postindustriální společnosti, významným pokrokem v oblasti (tele)komunikace a audiovizuálních médií, představí expozice 1956–1989: Architektura všem životní styl, design a architekturu let 1956–1989 jako zvláštní případovou studii s odlišnými aspekty politického vývoje studené války. Cílem expozice je překonat binární pohled Východ – Západ, uměle udržovaný od pádu železné opony a učinit ji srozumitelnou v evropském kontextu. Expozice je k vidění ve Veletržním paláci od 7/12 2023.
20:00 Poezie vs. show! Tradiční bratrský souboj špičky domácí a slovenské scény slam poetry s velkou show, tam, kde to exhibičně všechno jednou začalo - v pražském Rock Café…
19:00 Nekostel, to jsou experimentální evangelické bohoslužby v Rock Café pro všechny, kterým jsou stěny kostela cizí. V duchovní restauraci Nekostel se podává kulturně relevantní kuchyně.
14:00 ono 16:00 Osm hor 19:00 Phim Viet Nam 21:30 Chlast
14:00 ono 16:00 Osm hor 19:00 Phim Viet Nam 21:30 Chlast
19:30 MIŘENKA ČECHOVÁ & SPITFIRE COMPANY - BALETKY
21.00 / Jazz bar / THE MUSIC DIGEST
19h
22:00 Dance Club: DJ Erasmus (esp) & Guacamole Sound System (mex), Underground Club: TECHNICOLOR DJ Hugo Bross
Adam Žufníček rozvíjí svůj cyklus Ancient Aliens, jenž sleduje legendy o mimozemských civilizacích, a představuje v pořadí třetí, excentricky svébytný, soubor nových prací. K vidění budou nejen malby a kresebně pojaté objekto-relikty, ale i prostorová instalace a velkoformátová mapa.
19:00, V inscenaci Ženy, držte huby! strávíme s Růženou Vackovou nějaký čas v komunistickém kriminále padesátých a šedesátých let.
19:00, Populární talkshow 7 pádů Honzy Dědka, kde se tak každý týden můžete těšit na dvě hodiny zábavy se známými a zajímavými osobnostmi.
09:30 Libozvuky + Zachraňte číslo 6!
17:00 Také vám chybí v dějinách umění ženská jména? Přijďte se společně pobavit o umělkyních, o nichž jen málokdy slyšíme – přitom je jejich tvorba bezesporu originální a výrazná. Tentokrát se zaměřením na období mezi lety 1865–1930. Přednáší Olga Moiseeva.
19:30h
19:00 PŘEDNÁŠKA Bytové krize: Byly tu a budou?
20 h - Jamie Marshall's Amplified Acoustic Band (UK) (blues – folk – soul)
19:00 Přednáška spojená s diskusí analyzující výsledek prezidentských voleb 2023 a jejich dopad na politické a společenské dění. Pokusíme se načrtnout, jak by mohl vypadat vztah nově zvoleného prezidenta / zvolené prezidentky s vládou a parlamentem. Přednáší PhDr. Petr Just, Ph.D.
19.30 - Žijeme v době, ve které musí být všechno hned hotové, rychle prožité a okamžitě zhodnocené.
20:30 13 let a 87 000 km na kolech. 4 kontinenty, teploty od - 45 °C do + 53 °C a 2 dcery narozené cestou. Ty vyrůstaly v odlehlých koutech planety, žily ve stanu a křižovaly Zemi na kole. Ambasadorka života v přírodě, antropoložka a horská vůdkyně Céline Pasche bude spolu se svou rodinou na těchto mimořádných Diácích mluvit nejen o životě na cestách a tom, jak důležitý je pro děti pobyt v přírodě.
19:00 Pravidelný poslechový pořad moderního jazzu moderuje Vladimír Kouřil.
14:00 Mumie , 14:20 Kino za kilo na Céčku: Planeta Praha, 15:00 Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo, 16:00 Osm hor, 16:15 Kino za kilo na Céčku: Banger, 16:40 Blízko, 18:30 Kino za kilo na Céčku: Zapomenutá země, 21:15 Muž jménem Otto / A Man Called Otto (English friendly), 21:20 Kino za kilo na Céčku: Zkouška umění, 21:30 Víly z Inisherinu / The Banshees of Inisherin (English friendly)
po-so 10:00-18:00, Autorka výstavy Phila Primus je výtvarnice a básnířka. Skrze vizuální díla přenáší pocit zjitřeného vědomí proplétajícího se s biologickými, temporálními, fyzikálními, sociálními, jazykovými a symbolickými řády. Vstup zdarma.
út-so 13:00-19:00, Jsme země se 70% recidivou. To je zásadní ukazatel nefunkčnosti vězeňského systému, který má vliv na životy tisíců lidí, nejen těch vězněných. Projekt Lenky Tyrpeklové zkoumá současnou podobu českého vězeňství a otevírá diskuzi o možné budoucí reformě. Vstup zdarma.