Článek

DEN VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ – SBÍRKA I KONCERT

Válečné hrdiny připomenou vlčí máky i koncert na Pražském hradě

Hrdinství a odvahu těch, kteří v minulosti bojovali za naši svobodu a demokracii, připomene letos v listopadu sbírka ke Dni válečných veteránů, kterou pořádá nezisková organizace Post Bellum. Na 1400 místech bude k dostání 140 000 květů vlčích máků, které si lidé připínají na klopu jako symbol úcty k hrdinům. Bojovníkům za svobodu bude 11. 11. věnován také velkolepý benefiční koncert ve svatovítské katedrále v Praze.

Válka je hrozná věc, nikomu bych to nepřál, radši bych byl o suchém chlebu, než abych to zažil znovu,“ řekl dokumentaristům z Post Bellum v roce 2007 nedávno zesnulý Jan Prokesz, válečný veterán, který sloužil během druhé světové války u Dunkerque. Paměť národa pro svůj archiv zdokumentovala na 800 příběhů válečných veteránů z východní a západní fronty i Středního východu, celkem pak více než 10 tisíc vyprávění pamětníků. Letos již podeváté organizuje sbírku, aby veřejnosti přiblížila hrdiny a jejich příběhy. Výtěžek sbírky poputuje Centru pomoci Paměti národa, které se stará o někdejší odbojáře, část výtěžku je určena také na dokumentování příběhů pro Paměť národa.

V letošním roce si organizátoři slibují výnos až čtyři miliony korun, tedy o milion korun více než v roce 2022. Květy vlčích máků, symbol dne veteránů, budou od 1. do 30. listopadu k dostání v trafikách Relay, knihkupectvích Academia a Kosmas, na pobočkách České spořitelny a v dalších stovkách obchodů, kaváren nebo kulturních institucí. Od 7. do 11. 11. také v ulicích měst, kde se objeví více než tisícovka dobrovolníků s kasičkami a logem vlčích máků na tričku. Přispět lze na všech místech i bezhotovostně. Sbírku je možné podpořit také on-line prostřednictvím platformy Darujme.

Koncert pro hrdiny

V podvečer 11. 11. na Den válečných veteránů organizují Post Bellum a Český rozhlas výjimečnou kulturní událost ve svatovítské katedrále v Praze – benefiční Koncert pro hrdiny. Zúčastní se ho známé osobnosti z politického a kulturního světa, ale také samotní váleční veteráni, účastníci třetího odboje a další hrdinové, kterým je koncert věnován. Účast přislíbil například válečný veterán Miloslav Masopust, který v řadách československé armády bojoval roku 1944 u Krosna, novodobý veterán Bohuslav Dvořák, který byl v 90. letech nasazen na misích v Bosně a Hercegovině nebo Albánii, a také protikomunističtí odbojáři a bývalí političtí vězni Ivo Klempíř a Jiří Lukšíček. Koncert bude v přímém přenosu vysílat Český rozhlas Vltava.

Koncert pro hrdiny zahájí slavnostní nástup Hudby Hradní stráže. Symfonický orchestr Českého rozhlasu zahraje symfonické básně z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany: Vyšehrad, Tábor a Blaník. Druhá část programu bude věnována Janáčkově Sinfoniettě, kterou skladatel zamýšlel jako poděkování za první roky života v samostatném demokratickém Československu a kterou věnoval všem vojákům.

Partnery koncertu jsou Libor Winkler, Patria Finance, Tomáš Rutrle, Správa Pražského hradu a Metropolitní kapitula.

Podpora hrdinů a zachování jejich příběhů

Část výtěžku ze sbírky podpoří aktivity Centra pomoci Paměti národa, které pamětníkům pomáhá při řešení obtížných životních situací. „Mnozí hrdinové z války či komunismu pociťují spíše ostych a zdrženlivost vůči státním institucím, když potřebují pomoct. K nám ale mají důvěru, která vzniká při dokumentování jejich vzpomínek. Nemůžeme zústávat lhostejní, když vidíme jak v někdy těžké sociální situaci tito lidé jsou,” říká Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum. Pracovníci centra poskytují pamětníkům podporu například v oblastech sociálního zabezpečení, bytové problematiky nebo při jednání s úřady. „Během kontaktování často zjišťujeme, že je nejvíce trápí samota. K mnoha z nich proto dochází naši dobrovolníci. Nově například i k paní Zdeně Mašínové do domova pro seniory v Olomouci,” dodává ředitel centra Jakub Suchel. Druhá část vybraných prostředků poputuje na natáčení a zachování dalších příběhů hrdinů.

Partnery sbírky ke Dni válečných veteránů je Česká pošta, Česká spořitelna, Nadace Orlen Unipetrol, Relay, Český rozhlas, Česká televize, Radio 1 a Forum 24.

Více informací najdete na www.denveteranu.cz.


Tradice Dne válečných veteránů

Den válečných veteránů se celosvětově slaví 11. listopadu u příležitosti konce první světové války. Květy vlčích máků tehdy pokrývaly bojiště ve Flandrech, kde umírali vojáci. Květy spatřil takto vyrůstat z hrobů a zákopů kanadský vojenský lékař John McCrae. Zasažen utrpením a pohledem na vlčí máky napsal báseň, která se později rozšířila a od roku 1915 neodmyslitelně spojila symbol vlčích máků s válečnými veterány. Organizace Post Bellum se k svátku přidala poprvé v roce 2014, aby veřejnosti přiblížila příběhy našich válečných veteránů.

O Post Bellum a Paměti národa

Nezisková organizace Post Bellum sbírá vzpomínky pamětníků a ukládá je do on-line sbírky Paměť národa. Dokumentaristé zaznamenali již více než deset tisíc svědectví válečných veteránů, vězňů nacismu a komunismu, disidentů, ale například i agentů StB. Hledají stále nové způsoby, jak jejich zkušenost předat hlavně mladší generaci. Pro žáky a studenty připravují vzdělávací programy, tvoří rozhlasové a televizní pořady, pravidelně publikují příběhy v médiích, pořádají projekce, výstavy, vydávají knihy. Pomáhají také dokumentovat paměť v zemích, kde o svoji svobodu právě dnes bojují. Se začátkem ruské invaze na Ukrajinu Post Bellum zahájilo sbírku, díky které poslalo obráncům Ukrajiny ochranné a zdravotnické vybavení v hodnotě více než půl miliardy korun.

Více na postbellum.cz a pametnaroda.cz.

reklama
reklama
reklama